جامعه, گوناگون

با رعایت این نکات سلامت روده را تضمین کنید

اگر سلامت ضعیف گوارشی دارید و نفخ و ناراحتی در ناحیه معده و روده خود احساس می‌کنید زمان درنگ و

Print Friendly, PDF & Email
کد خبر : 7222
شنبه 26 اسفند 1402 - 10:07

اگر سلامت ضعیف گوارشی دارید و نفخ و ناراحتی در ناحیه معده و روده خود احساس می‌کنید زمان درنگ و حرکت کردن در مسیر سلامت روده است. سلامت این عضو حیاتی بدن پایه سلامت جسم و روح است. با این حال، حفظ محیط سالم روده تا حد زیادی به غذایی که می خورید بستگی دارد.

در این مطلب به چند پیشنهاد متخصصان برای بهبود طبیعی سلامت روده و با توجه به نکات تغذیه‌ای و ذهنی اشاره شده است.

رژیم غذایی غنی از فیبر

به گفته متخصصان سلامت، افزودن مقدار زیادی میوه، سبزیجات، غلات کامل، حبوبات و آجیل به رژیم غذایی می‌تواند به بهبود سلامت دستگاه گوارش کمک کند. در واقع، خوردن فیبر کافی به حرکات منظم روده کمک کرده و از رشد باکتری‌های مفید روده حمایت می‌کند، این باعث حفظ سلامت روده می‌شود.

به بدن‌تان آب برسانید

نوشیدن مقدار کافی آب برای حفظ عملکرد صحیح دستگاه گوارش بسیار مهم است. متخصصان نوشیدن ۲ تا ۳ لیتر یا حداقل ۸ لیوان آب در روز را برای کمک به دفع سموم و هیدراته نگه داشتن سیستم گوارش توصیه می‌کنند.

پروبیوتیک‌ها

افزودن غذاهای غنی از پروبیوتیک مانند کشک، ماست یونانی، کفیر و کلم ترش، به رژیم غذایی می‌تواند به بازیابی و حفظ تعادل سالم فلور روده کمک کند.

پری بیوتیک‌ها

از غذاهای غنی از پری بیوتیک‌ها مانند سیر، پیاز، تره فرنگی، موز، مارچوبه و جو دوسر استفاده کنید. پری بیوتیک‌ها به عنوان غذا برای باکتری‌های مفید روده عمل کرده و به بهبود هضم کمک می‌کنند.

کاهش مصرف غذاهای فراوری شده

غذاهای فرآوری شده و قند را کاهش دهید غذاهای فرآوری شده و قندهای اضافه می‌توانند تعادل باکتری‌ها را در روده شما مختل کرده و به التهاب کمک کنند. برای حمایت از سلامت روده، تا جایی که امکان دارد غذاهای کامل و فرآوری نشده را انتخاب کنید.

استرس را مدیریت کنید

استرس مزمن می تواند با تغییر حرکت روده و افزایش التهاب بر سلامت روده تأثیر منفی بگذارد. تکنیک‌های کاهش استرس مانند مدیتیشن، تمرینات تنفس عمیق، یوگا یا گذراندن زمان در طبیعت را برای حمایت از یک ارتباط سالم بین روده و مغز تمرین کنید.

تمرین منظم

برای ارتقای حرکات روده و هضم سالم غذا، در فعالیت بدنی منظم شرکت کنید. ورزش به تحریک ماهیچه‌های دستگاه گوارش شما کمک می‌کند، خطر یبوست را کاهش می‌دهد و حرکت روده را تقویت می‌کند.

خواب کافی

هر شب ۷ تا ۹ ساعت خواب باکیفیت داشته باشید. خواب کم یا دارای اختلال می‌تواند با تأثیر بر سطح هورمون‌ها و افزایش التهاب، سلامت روده را مختل کند. یک برنامه خواب منظم و آرام برای حمایت از عملکرد مطلوب روده ایجاد کنید.

روزه متناوب

روزه داری متناوب برای سلامت روده عالی است، زیرا به سیستم گوارش دوره‌هایی استراحت می‌دهد که به ایجاد تغییرات مفید در ترکیب و تنوع میکروبیوتای روده کمک می‌کند. علاوه بر این، می تواند التهاب را کاهش دهد و عملکرد روده را بهبود بخشد و خطر ابتلا به اختلالات گوارشی را کاهش دهد. با این حال، اطمینان از دریافت کافی مواد مغذی در طول دوره‌های غذا خوردن برای تقویت سلامت کلی و حفظ یک میکروبیوم متعادل ضروری است.

Print Friendly, PDF & Email

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *