جامعه, گوناگون

اسپاسم عضلانی غیرعادی می‌تواند نشان‌دهنده این بیماری خطرناک باشد

مانند بسیاری از عملکردهای بدن ما ازجمله تنفس، گوارش، گشاد شدن مردمک چشم، اسپاسم عضلانی نیز غیرارادی است. به عبارت

Print Friendly, PDF & Email
کد خبر : 7394
شنبه 26 اسفند 1402 - 22:18

مانند بسیاری از عملکردهای بدن ما ازجمله تنفس، گوارش، گشاد شدن مردمک چشم، اسپاسم عضلانی نیز غیرارادی است. به عبارت دیگر، ما هیچ کنترل آگاهانه روی زمان وقوع این انقباضات دردناک عضلانی نداریم.

اسپاسم عضلانی می‌تواند به دلایل بی‌شماری مانند پاسخ به دمای گرم، ننوشیدن آب کافی، یا گرم نکردن بدن قبل از تمرین رخ دهد. به گفته کارشناسان بهداشت، در برخی موارد، اسپاسم عضلانی می‌تواند به‌طور متناوب نشان‌دهنده وجود تومور مغزی باشد و به‌طور خاص، اسپاسم عضلانی در ارتباط با تومور مغزی اغلب به شکل انقباض، اسپاسم عضلات یا تشنج است.

انواع تشنج مرتبط با تومورهای مغزی

پس از تشنج، تقریبا از هر ۱۰ نفر، سه نفر با تومور مغزی تشخیص داده می‌شوند این تشنج‌ها می‌توانند اشکال مختلفی داشته باشند. تشنج میوکلونیک شامل یک یا چند اسپاسم عضلانی است. از سوی دیگر، فردی که تشنج تونیک-کلونیک را تجربه می‌کند، ممکن است قبل از شروع انقباضات عضلانی، بیهوش شود.

تشنج‌های میوکلونیک، پرش‌های ناگهانی یک ماهیچه یا گروهی از ماهیچه هاست که شبیه به شوک ناگهانی است و معمولا این تشنج‌ها بیشتر از یک یا دو ثانیه طول نمی‌کشند و ممکن است فقط یک بار رخ دهد یا گاهی در یک زمان کوتاه، تعداد زیادی پشت هم پیش می‌آیند.

تشنج تونیک-کلونیک، قابل توجه‌ترین نوع تشنج است. هنگامی‌که فرد دچار این نوع تشنج شد، بدن سفت می‌شود و شروع به لرزش می‌کند. بازوها و پاها پرش ریتمیک دارند و هوشیاری خود را از دست داده و حتی گاهی اوقات کنترل مثانه یا روده خود را از دست می‌دهد.

سرویس بهداشت ملی بریتانیا (NHS) اعلام کرد که تشنج‌های مرتبط با تومور مغزی ممکن است در اندام منفرد یا در کل بدن رخ دهد. در تحقیق موردی منحصر به فرد در سال ۲۰۰۸ که در سالنامه آکادمی عصب‌شناسی هند (Academy of Neurology) منتشر شد، مردی در اواسط ۳۰ سالگی با اسپاسم عضلانی در مچ پا، زانو و لگن همراه با علائم دیگر مواجه شد. از نظر پزشکی که به آن اسپاسم فلکسور گفته می‌شود، محققان خاطرنشان کردند که این نوع اسپاسم عضلانی معمولا در ارتباط با رشد غیر طبیعی بافت در ستون فقرات دیده می‌شود، با این حال، متعاقبا تشخیص داده شد که بیمار دچار تومور مغزی است. در اسپاسم فلکسور عضلات به قدری سفت می‌شوند که اندام‌ها خم شده و به سختی راست خواهند شد.

پرش چشم و سایر علائم اولیه بالقوه تومور مغزی

انقباض عضلانی مرتبط با تومور مغزی ممکن است در مقیاس کوچکتر به جای تجربه تشنج در کل بدن نیز رخ دهد. کارشناسان مرکز سرطان مافیت (Moffitt) گزارش کردند که انقباض چشم نیز می‌تواند به تومور مغزی اشاره کند، به ویژه آنهایی که در ساقه مغز، لوب تمپورال یا لوب اکسیپیتال قرار دارند.

خبر خوب این است که اسپاسم عضلانی به‌طور کلی به‌عنوان نشانه اولیه تومور مغزی در نظر گرفته می‌شود. علائم هشدار دهنده اولیه تومور مغزی ممکن است شامل سردرد، گزگز یا بی‌حسی در اندام‌ها، حالت تهوع، استفراغ، مشکل در راه رفتن یا حفظ تعادل، تغییرات خلقی، مشکلات حافظه و غیره باشد.

دکتر لارنس دنیلز، جراح مغز و اعصاب اطفال گفت: «اگر برخی از این علائم را دارید، قطعا باید به دنبال توجه پزشک باشید. اگر ما با تومور کوچکتر و کمتر درگیر روبرو هستیم، درمان آن آسانتر از تومور بزرگتر و گسترده‌تر است».

با کمک اسکن‌های تصویربرداری، پزشک شما می‌تواند تشخیص وجود تومور را تایید یا هر گونه شرایط سلامت جایگزینی که ممکن است باعث علائم شما شود را شناسایی کند.

Print Friendly, PDF & Email

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *