اخبار ویژه, خواندنی ها

مدیرعامل اپل کلاهبردار از آب درآمد | جریمه ۴۹۰ میلیون دلاری برای اپل

اپل به توافقی ۴۹۰ میلیون دلاری برای حل و فصل یک دعوای دسته جمعی رسیده است که براساس آن سهامداران،

Print Friendly, PDF & Email
کد خبر : 7359
شنبه 26 اسفند 1402 - 12:08

اپل به توافقی ۴۹۰ میلیون دلاری برای حل و فصل یک دعوای دسته جمعی رسیده است که براساس آن سهامداران، تیم کوک را متهم کرده بودند که کاهش تقاضا برای گوشی آیفون در چین را پنهان کرده است. آنها معتقدند تیم کوک، مدیر اجرایی اپل با پنهان کردن کاهش تقاضای آیفون در چین از سهامداران کلاهبرداری کرده است.

در صورت تأیید توافق مذکور ادعاهایی مبنی‌بر اینکه کوک در جریان یکی از کنفرانس‌های مالی سرمایه‌گذاران را فریب داده است، خاتمه می‌ یابد.

این اختلاف‌ نظرها از کنفرانس مالی یکم نوامبر ۲۰۱۸ (۱۰ آبان ۱۳۹۷) نشات گرفته است؛ کوک در آنجا در مورد موانع پیش روی اپل در برخی از بازارهای نوظهور مانند ترکیه، هند، برزیل و روسیه به دلیل نوسانات ارزش واحد پول محلی صحبت کرد. وی پس از اشاره به تضعیف ارز این کشورها گفت: «در برخی موارد، این امر منجر به افزایش قیمت محصولات ما شده است و این بازارها به روشی که دوست داریم رشد نمی‌کنند.»

این در حالی است که وی به هیچ مشکلی در رابطه با بازار چین اشاره‌ نکرد و در عوض، ادعا کرد که تجارت این شرکت در سرزمین اصلی چین در سه‌ماهه‌ سپری‌شده «بسیار قوی» بوده و فروش آیفون «رشد دو رقمی بسیار قوی» را تجربه کرده است.

تنها چند ماه بعد در ژانویه‌ ۲۰۱۹، کوک در نامه‌ای به سرمایه‌گذاران هشدار داد که درآمد اپل در سه‌ماهه‌ چهارم ۲۰۱۸ حدود ۸۴ میلیارد دلار خواهد بود و این رقم بسیار کم‌تر از پیش‌بینی اولیه‌ ۸۹ تا ۹۳ میلیارد دلاری بود دلیل اصلی این افت «کاهش سرعت اقتصادی» پیش‌بینی‌نشده در چین بود که به‌شدت بر فروش آیفون، مک و آیپد در این منطقه تأثیر گذاشت. /ایسنا

Print Friendly, PDF & Email

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *