اخبار ویژه, جامعه

۳ جنایت در چهارشنبه‌سوری در مشهد | از سلاخی داماد خانواده تا قتل به خاطر یک ترقه

طی ۳ جنایت در نقاط مختلف مشهد، ۳ جوان در حالی با ضربات چاقو و قمه به قتل رسیدند که

Print Friendly, PDF & Email
کد خبر : 6934
پنجشنبه 24 اسفند 1402 - 15:09

طی ۳ جنایت در نقاط مختلف مشهد، ۳ جوان در حالی با ضربات چاقو و قمه به قتل رسیدند که این حوادث تکان‌دهنده فقط در ۱۲ ساعت رخ داد.

جنایت نقابداران قمه‌کش

اولین جنایت حدود ساعت ۲۲ شب چهارشنبه گذشته هنگامی رخ داد که چند نفر در منطقه خواجه ربیع مشهد گرداگرد شعله‌های آتش ایستاده بودند تا ساعاتی را در کنار یکدیگر خوش بگذرانند و به شادی و شادمانی بپردازند اما ناگهان یک دستگاه پژو ۴۰۵ در کنار آنان توقف کرد و چند جوان و نوجوان با صورت‌های پوشیده در حالی از خودرو بیرون پریدند که برخی از آنان قمه و خنجر نیز در دست داشتند. در یک لحظه با هجوم نقابداران قمه‌کش به سوی افرادی که کنار شعله‌های آتش بودند،درگیری وحشتناکی رخ داد که در این میان جوان ۳۲ ساله‌ای خون‌آلود نقش بر زمین شد. درپی وقوع این حادثه هولناک پژوسواران از محل گریختند و جوان مجروح که «مجید-س» نام داشت به مرکز درمانی شهید هاشمی نژاد انتقال یافت.

با وجود آنکه تلاش های کادر درمانی بلافاصله برای نجات جوان مجروح آغاز شد اما او بر اثر عوارض ناشی از اصابت چاقو به قفسه سینه جان خود را از دست داد.

طولی نکشید که افسر انتظامی مستقر در بیمارستان مراتب را به قاضی ویژه قتل عمد اطلاع داد و بدین ترتیب دقایقی بعد با حضور قاضی دکتر صادق صفری در مرکز درمانی،تحقیقات گسترده ای دراین باره آغاز شد. با توجه به اهمیت موضوع و با دستور مقام قضایی گروهی از کارآگاهان کارآزموده پلیس آگاهی به سرپرستی سرهنگ ولی نجفی(رئیس دایره قتل عمد آگاهی) عازم بیمارستان شدند و عملیات پلیسی را با راهنمایی های قاضی ویژه پرونده های جنایی ادامه دادند. بررسی های مقدماتی حکایت از آن داشت که تیغه سلاح سرد تا عمق ۱۰ سانتی متری بر پیکر جوان ۳۲ ساله فرو رفته است.

در این شرایط قاضی شعبه ۲۰۸ دادسرای عمومی و انقلاب مشهد قبل از عزیمت به محل وقوع نزاع،دستورات تلفنی محرمانه ای را به نیروهای انتظامی صادر کرد و از آنان خواست با بهره گیری از توان اطلاعاتی پلیس،برای ردیابی پژوسواران نقابدار اقدام کنند. اما هنوز بررسی های تخصصی قاضی صفری در مرکز درمانی ادامه داشت که ناگهان زنگ تلفن همراه وی خبر از وقوع جنایتی دیگر در منطقه الهیه مشهد داد.

نزاع مرگبار به خاطر ترقه بازی

حالا عقربه های ساعت۲۴ نیمه شب را نشان می داد که با این تماس تلفنی بی درنگ قاضی ویژه قتل عمد ادامه تحقیق را به کارآگاهان پلیس سپرد و خود به همراه گروهی دیگر از کارآگاهان به سرپرستی سرهنگ مرادی (یکی از افسران دایره جنایی)به طرف بیمارستان ناظران حرکت کرد. بررسی های مقدماتی بیانگر آن بود که جوانی حدود ۲۸ ساله با ضربه کاردی به قتل رسیده است که تیغه آن ۸ سانتیمتر زیر گلویش را شکافته بود.

از سوی دیگر مشخص شد که «محمدجواد-ط» (مقتول) در بیست و دوم اسفند سال ۱۳۷۵ به دنیا آمده و در جشن تولدش به دعوت دوستان خود به خیابان الهیه ۵۴ رفته بود تا مراسم چهارشنبه سوری را برگزار کند اما ناگهان چند جوان ناشناس که وارد آن محل شده بودند ترقه ای را کنار پراید پارک شده آن ها منفجر کردند که خسارتی به خودرو وارد آمد. همین موضوع به مشاجره ای انجامید که ناگهان درتاریکی شب تیغه کارد در فضا درخشید و بر بالای سینه جوان مذکور فرود آمد. لحظاتی بعد با فرار مهاجمان ترقه باز از صحنه درگیری، دوستان محمد جواد پیکر خون آلود وی را به مرکز درمانی رساندند اما او علایم حیاتی نداشت و جان خود را از دست داده بود.

یکی از دوستان مقتول که درمحل نزاع حضور داشت به قاضی دکتر صادق صفری گفت: من رفیق محمدجواد (مقتول) هستم و او شب را مهمان بود که به خاطر تولدش چهارشنبه سوری را دور هم باشیم. به همین خاطر او و دوست دیگرش پراید را مقابل منزل ما پارک کردند که در یک لحظه چند جوان اقدام به ترقه پرانی کردند به گونه ای که شیشه عقب یک خودروی دیگر هم شکست. وقتی اعتراض کردیم آنها چاقو و قمه کشیدند و درگیری شروع شد.
یکی دیگر از دوستان مقتول نیز با تایید این ماجرا گفت: هنگامی که آن چند نفر با ما درگیر شدند محمدجواد هم چند بار با لگد آن ها را زد دراین هنگام من جلو رفتم و محمدجواد را میان دستانم گرفتم که ناگهان دیدم از زیر گلویش خون فواره می زند. خیلی سعی کردم جلوی خونریزی را بگیرم ولی فایده ای نداشت تا این که امدادگران اورژانس رسیدند و او را به مرکز درمانی انتقال دادند.

از سوی دیگر با تحقیقات میدانی مقام قضایی در صحنه جنایت مشخص شد که فیلمی توسط فردی ناشناس از صحنه این نزاع مرگبار گرفته شده است. بنابراین عاملان این جنایت وحشتناک زیر ذره بین تحقیقات قرارگرفته اند وبه زودی درچنگ عدالت گرفتار خواهند شد.

دستگیری نقابدار پژوسوار

در حالی که خورشید چهارشنبه آسمان مشهد را روشن کرده بود و هنوز قاضی ویژه قتل به تحقیقات میدانی خود درباره جنایت ترقه بازی در حوزه استحفاظی کلانتری الهیه مشهد ادامه می داد، خبر دیگری در بیسیم های پلیس پیچید و مشخص شد که یکی از عاملان اصلی پرونده جنایت نقابداران پژوسوار دستگیر شده است.

قاضی صادق صفری که ساعاتی قبل با راهنمایی های قضایی دستورات ویژه ای را برای شناسایی عاملان این جنایت صادر کرده بود،بی درنگ عازم مقر انتظامی شد و به تحقیق از جوان ۱۷ ساله ای پرداخت که با رصدهای اطلاعاتی به چنگ قانون افتاده بود.

این نوجوان که ابتدا سعی می کرد حضور خود در صحنه جنایت را هم انکار کند وقتی در برابر شواهد و مستندات انکارناپذیر قرار گرفت به مقام قضایی گفت: من در منزل خواب بودم که نیروهای انتظامی به منزلمان آمدند و مرا دستگیر کردند اما قبل از آن من به همراه چند تن از دوستانم و برای دعوا رفته بودیم. من نیمچه(قمه) را از داخل انباری منزل برداشتم و به همراه دوستانم درحالی که چهره خود را با شال پوشانده بودیم به محل حضور طرف های مقابل رفتیم.

من فریاد زدم «سعید اشی مشی!» ولی سعید ناراحت شد و گفت چرا مرا اشی مشی صدا زدی؟ به همین خاطر من با سعید که دوست «مجید-س» (مقتول) بود درگیر شدم . من مجید را می شناسم ولی او را با نیمچه نزدم! دیگر دوستانم نیز مانند من چهره خود را پوشانده بودند و چاقو و شمشیر در دست داشتند. شب قرار بود باهم به باغ برویم که این ماجرا رخ داد.

دانیال (متهم پرونده جنایی) ادامه داد: من قرص پرگام استفاده می کنم ولی مشروب نخورده بودم. من فقط با سعید اشی مشی خصومت قبلی داشتم و پرونده ای هم به خاطر درگیری و نزاع در دادسرا دارم که هنوز رسیدگی به آن ادامه دارد. به همین خاطر هم سعید اشی مشی مدعی بود که می خواهد برای من رضایت بگیرد و…

سومین جنایت دامادکشی بود

هنوز تحقیق مقام قضایی درباره ۲ جنایت شبانه به پایان نرسیده بود که بازهم صدای زنگ تلفن همراه ویژه قتل عمد به صدا درآمد و ماجرای جنایی دیگری در بولوار شهید کامیاب مشهد گزارش شد. اما این خبر درحالی روی بی سیم های پلیس پیچید که قاضی محمود عارفی راد گوشی تلفن را از قاضی صفری تحویل گرفته بود تا پرونده های جنایی دیگر را زیر ذره بین تحقیقات قضایی ببرد. به همین دلیل قاضی شعبه ۲۱۱ دادسرای عمومی و انقلاب مشهد بلافاصله عازم بیمارستان شهید هاشمی نژاد شد تا بررسی های تخصصی را آغاز کند.

[سد مربوط به جوانی ۳۸ ساله به نام «محسن-الف»بود که با ضربه چاقو به قتل رسیده بود. طولی نکشید که دامنه تحقیقات قضایی به بولوار شهید کامیاب کشید و بررسی ها نشان داد چند نفر که با خودروی ال ۹۰ به محل نزاع آمده بودند به دلیل اختلافات خانوادگی با یکدیگر درگیر شده اند و دراین میان برادرزن «محسن» او را هدف ضربه چاقو قرار داده است. اما هنوز تحقیقات میدانی وارد مرحله جدیدی نشده بود که قاضی «عارفی راد» دستورات تلفنی تخصصی را به کارآگاهان داد و از آنان خواست بی درنگ برای دستگیری فردی به نام «محمد-ش»اقدام کنند چرا که او درهمان بررسی های مقدماتی به زوایای پنهان این جنایت خانوادگی پی برده بود.

تحقیقات جنایی درباره ۳ قتل مذکور که فقط طی ۱۲ ساعت در مشهد رخ داد، همچنان ادامه دارد. در همین حال قاضی صفری به افراد حاضر در صحنه نزاع دسته‎ جمعی بولوار الهیه مشهد توصیه کرد: درصورتی که نقشی در این نزاع خونبار ندارند خود را به اداره جنایی پلیس آگاهی مشهد واقع در منطقه رضاشهر معرفی کنند تا تحت حمایت های قضایی قرارگیرند اما اگر این افراد توسط پلیس دستگیر شوند تا پایان تحقیقات در بازداشت خواهند ماند چرا که تصاویر و مشخصات این افراد در اختیار پلیس آگاهی قراردارد.

مقام قضایی همچنین توصیه کرد شهروندانی که اطلاعاتی دراین باره دارند نیز با شماره تلفن ۲۱۸۲۵۲۹۰ پلیس آگاهی تماس بگیرند.

Print Friendly, PDF & Email

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *