جامعه, گوناگون

این کارهای روزانه عزت نفس را افزایش می‌دهد

داشتن عزت نفس سالم به معنای داشتن دیدی مثبت و واقع بینانه نسبت به خود، شناخت نقاط قوت و ضعف

Print Friendly, PDF & Email
کد خبر : 7486
یکشنبه 27 اسفند 1402 - 1:15

داشتن عزت نفس سالم به معنای داشتن دیدی مثبت و واقع بینانه نسبت به خود، شناخت نقاط قوت و ضعف خود و پذیرفتن خودمان (در هر موقعیتی) می‌باشد. این شامل داشتن احساس ارزشمندی است که صرفاً به اعتبار خارجی یا نظرات دیگران وابسته نیست. در عوض، از درون می آید و ریشه در پذیرش خود، شفقت به خود و درک عمیق ارزش خودمان به عنوان یک شخص دارد.

وقتی عزت نفس سالمی داریم، به احتمال زیاد دیدگاه مثبتی نسبت به زندگی داریم، اهداف واقع بینانه تعیین می کنیم و به توانایی خود برای دستیابی به آنها ایمان داریم. همچنین ما را قادر می‌سازد تا مرزهای سالمی را ایجاد کنیم، تصمیماتی بگیریم که با ارزش‌های ما هماهنگ باشد و روابط سالم را حفظ کنیم. از سوی دیگر، عزت نفس پایین می تواند منجر به شک و تردید در خود، گفتگوی منفی با خود و نیاز دائمی به اعتبار خارجی (اطرافیان، جامعه و…) شود که می تواند مانع رشد و رفاه فردی شود.

داشتن تشریفات برای عزت نفس شما مهم است، زیرا ساختار، سازگاری و حس هدفمندی را در پرورش رابطه شما با خودتان فراهم می کنند. تشریفات یک فضا و زمان اختصاصی برای مراقبت از خود، خود اندیشی و رشد خود ایجاد می کند که برای ایجاد و حفظ عزت نفس سالم ضروری است.

در این مطلب چند نمونه از آداب و رسوم روزانه وجود دارد که می توانید برای بهبود حس عزت نفس خود استفاده کنید. همچنین پیشنهاد می‌شود برای آگاهی بیشتر و مطالعه مطالب مربوط به توسعه فردی و روانشناسی به سایت کلینیک روانشناسی آوان مراجعه کنید.

شکرگزاری صبحگاهی

روز خود را با نوشتن پنج موردی که بابت آنها شاکر هستید شروع کنید. این تمرین به تغییر تمرکز شما به سمت جنبه های مثبت زندگی کمک می کند و حس قدردانی را در شما پرورش می دهد.

مراقبه ذهنی

هر روز چند دقیقه را به تمرین مراقبه ذهن آگاهی اختصاص دهید. فضایی آرام پیدا کنید، چشمان خود را ببندید و روی نفس خود تمرکز کنید. این تمرین می تواند به آرامش ذهن شما، کاهش استرس و افزایش خودآگاهی کمک کند.

جملات تاکیدی روزانه

فهرستی از جملات تاکیدی مثبت ایجاد کنید که با شما طنین انداز می شود. هر روز صبح این جملات تاکیدی را برای خود تکرار کنید و باورهای مثبتی را در مورد خودتان و توانایی هایتان تقویت کنید.

یادداشت روزانه

هر روز زمانی را به یادداشت افکار و احساسات خود اختصاص دهید. این تمرین به شما امکان می دهد تا تجربیات خود را بازتاب دهید، وضوح را به دست آورید و احساسات را پردازش کنید. همچنین می تواند به عنوان یک ابزار ارزشمند برای کشف و رشد فردی باشد.

فعالیت بدنی

درگیر نوعی از فعالیت بدنی باشید که از آن لذت می برید، خواه پیاده روی، تمرین یوگا یا انجام تمرینات ورزشی باشد. ورزش نه تنها به سلامت جسمانی شما کمک می کند، بلکه باعث ترشح اندورفین می شود که می تواند خلق و خوی و سلامت کلی شما را تقویت کند. در صورتی که احساس می‌کنید دچار اختلال خلقی هستید و چنین راهکارهایی برای کنترل خلق و خوی شما فایده چندانی ندارد، پیشنهاد می‌شود از مشاوره روانشناسی تلفنی کلینیک آوان استفاده کنید.

تشریفات خودمراقبتی

فعالیت های خودمراقبتی را در برنامه روزانه خود بگنجانید، مانند حمام آرامش بخش، کارهایی برای مراقبت از پوست و بدن یا انجام سرگرمی هایی که دوست دارید. این تشریفات به شما کمک می کند مراقبت از خود را در اولویت قرار دهید و رابطه خود را با خودتان تقویت کنید.

زمانی برای انعکاس

هر شب چند دقیقه را برای تأمل در مورد روزی که گذراندید اختصاص دهید. از خود بپرسید چه چیزی خوب پیش رفت، با چه چالش هایی روبرو بودید و چه درس هایی آموختید. این تمرین باعث ارتقای خودآگاهی می شود و به شما اجازه می دهد تا برای رشد خود تغییراتی ایجاد کنید.

به یاد داشته باشید، اینها فقط نمونه هایی هستند و مهم است که تشریفاتی را انتخاب کنید که شخصاً با شما همخوانی داشته باشد. روش های مختلف را آزمایش کنید و آنچه را که برای شما بهتر است بیابید. نکته کلیدی این است که ثابت قدم باشید و این تشریفات را به بخشی از برنامه روزانه خود تبدیل کنید.

توجه به این نکته مهم است که عزت نفس ثابت نیست و می تواند در طول زندگی ما در نوسان باشد. می تواند تحت تأثیر عوامل مختلفی مانند تربیت، تجربیات، روابط و تأثیرات اجتماعی ما قرار گیرد. با این حال، با تمرین مراقبت از خود، شفقت به خود و درگیر شدن در فعالیت‌هایی که حس ما را از خود پرورش می‌دهند، می‌توانیم عزت نفس خود را در طول زمان پرورش داده و افزایش دهیم.

Print Friendly, PDF & Email

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *